Zakładki:

Urządzanie wnętrz

poniedziałek, 08 marca 2010

Swobodne wypisy z Wysokich Obcasów (5 luty 2010, tekst Małgorzaty Czyńskiej „Stan nieporządku”):

„Svenskt Tenn to więcej niż kultowy sklep z wyposażeniem wnętrz –  to rodzaj dobra narodowego, miejsce gdzie narodził się szwedzki styl”  

Oto co pisał, czołowy projektant Svenskt Ten, Josef Frank: „Dom nie powinien być tylko wydajną maszyną, powinien zapewniać wygodę i poczucie swojskości. Powinien dawać odpoczynek oczom i ożywiać zmysły. Dobra aranżacja wnętrz nie podporządkowywuje się purytańskim zasadom. Dom nie musi być jak wyjęty z żurnala, zaplanowany w najmniejszym szczególe; powinien być kolekcją przedmiotów z którymi ich właściciel dobrze się czuje i do których jest przywiązany”.

Chciałabym przeczytać wydaną w 1939 roku książkę właścicielki Svenskt Tenn, Estrid Ericson „Catechism of Interior Design” .

Ericson musiała być ciekawą osobą, sądząc po tym co pisze autorka tekstu w WO, Małgorzata Czyńska:  „Ze swoją naturą kolekcjonerki, szperaczki i podróżniczki Estrid Ericson obiema rękami podpisywała się pod lansowaną przez Franka zasadą „harmonii przeciwieństw” (…) W jej mieszkaniu w przeszklonych serwantkach królowały pamiątki przywożone z całego świata, które układała w kontrastowe kompozycje (z podobnym zapałem w każdy poniedziałek dekorowała sklepowe witryny, zadziwiając przechodniów dziwacznymi zestawieniami naturalnych roślin ze sztucznymi kwiatami, z minerałami i owadami z wosku)”.

Sklep mieści się w Sztokholmie, przy Strandvagen 5. Za kilka dni będę w Goteborgu, ale stamtąd do Sztokholmu 3 godziny pociagiem w jedną stronę, więc chyba tym razem nie uda mi się tam dotrzeć.

Internetowy adres Svenskt Tenn: www.svenskttenn.se

** Cytaty za WO, podkreślenia moje